ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://azon.e-science.pl/zasoby/1372

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/1372

Typ zasobu: zdjęcie

Podzols

Widok

Metadane zasobu

Tytuł Podzols
Osoby Autorzy: Cezary Kabała
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis Podzole mają poziom iluwialny z akumulacją czarnej materii organicznej i/lub czerwonawych tlenków żelaza. Nad nim przeważnie zalega szaro-popielaty poziom eluwialny. Podzole występują na wilgotnych obszarach w strefie borealnej i umiarkowanej, a lokalnie również w tropikach.
Źródłosłów: Gleby posiadające iluwialny poziom spodic poniżej poziomu, który ma wygląd popiołu; od ros. pod, poniżej, pod, i zola, popiół.
Materiał macierzysty: Zwietrzeliny skał krzemianowych, utwory morenowe, a także kwarcowe piaski aluwialne i eoliczne. W strefie borealnej podzole występują na niemal wszystkich skałach macierzystych.
Warunki środowiskowe: Głównie umiarkowane wilgotne i borealne regiony półkuli północnej, na obszarach równinnych lub pagórkowatych, pod wrzosowiskami i/lub lasami szpilkowymi; w wilgotnych tropikach pod luźnymi zadrzewieniami.
Profil glebowy: Kompleksy Al, Fe i związków organicznych migrują z warstw powierzchniowych w głąb profilu z wsiąkającą wodą opadową. Metaloorganiczne kompleksy ulegają strąceniu w poziomie iluwialnym spodic; wyżej leżący poziom eluwialny ulega wybieleniu i w wielu podzolach składa się z materiału albic. Poziom eluwialny jest zazwyczaj przykryty cienkim mineralnym poziomem wzbogaconym w materię organiczną. W warunkach naturalnych, na powierzchni podzoli zalega różnej grubości poziom organiczny, przynajmniej w warunkach klimatu borealnego i umiarkowanego.
Podzole występują na świecie na łącznej powierzchni około 485 mln ha, głównie w umiarkowanych wilgotnych i borealnych regionach półkuli północnej. Są powszechne w Skandynawii, w północno-wschodniej części Federacji Rosyjskiej oraz w Kanadzie. Poza podzolami strefowymi, znane są mniejsze śródstrefowe areały podzoli, zarówno w strefie umiarkowanej, jak i w tropikach.
Tropikalne podzole występują na niecałych 10 mln ha, głównie na rezydualnych zwietrzelinach piaskowców w strefach umiarkowanie wilgotnych oraz na aluwialnych piaskach kwarcowych, np. na wzniesionych obszarach nadmorskich. Dokładne rozmieszczenie tropikalnych podzoli nie jest znane; ważniejsze areały stwierdzono wzdłuż Rio Negro oraz w Gujanie Francuskiej, Gujanie i w Surinamie w Ameryce Południowej, w Azji Południowo-Wschodniej (Borneo i Sumatra), w Papui Nowej Gwinei, a także w północnej i wschodniej Australii. Wydaje się, że w Afryce są mniej powszechne.
Mała atrakcyjność podzoli dla użytkowania ornego wynika z niskiej zasobności w składniki pokarmowe, niewielkiej polowej pojemności wodnej oraz niskiego pH. Częstym problemem jest też toksyczność glinu oraz deficyt fosforu. Głównymi zabiegami polepszającymi właściwości podzoli są: głęboka orka (w celu zwiększenia zdolności retencji wody oraz/lub w celu zniszczenia twardego poziomu iluwialnego), wapnowanie oraz nawożenie.
Większość podzoli pokryta jest lasami lub zbiorowiskami krzewinkowymi (wrzosowiskami). Tropikalne podzole utrzymują się pod świetlistymi drzewostanami, które bardzo powoli odtwarzają się po ich wycięciu lub wypaleniu. Podzole generalnie najlepiej jest wykorzystywać do ekstensywnego wypasu albo pozostawić pod ich naturalną (klimaksową) roślinnością. (Polski)
Uwagi: 29. Kolekcje fotografii obrazujących klasyfikację gleb Polski i świata
Słowa kluczowe "Gleba"@pl, "Klasyfikacja gleby"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: zdjęcie
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk o Ziemi (2011)
Grupa docelowa: ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Miejsce powstania: Wrocław
Czas powstania: 2017
Nazwa serii: Gleby świata
Model skanera lub aparatu fotograficznego: Nikon
Licencja CC BY-SA 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Bernard Gałka
Data udostępnienia: 22-03-2018
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Cezary Kabała. Podzols. [zdjęcie] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

Regosols

Cezary Kabała, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk o Ziemi (2011)

Gleba ściółkowa (folisol)

Cezary Kabała, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk o Ziemi (2011)

Gleba urbiziemna

Cezary Kabała, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk o Ziemi (2011)

Gleba glejowa

Cezary Kabała, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk o Ziemi (2011)

Stagnosols

Cezary Kabała, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk o Ziemi (2011)

Calcisols

Cezary Kabała, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk o Ziemi (2011)

Zobacz więcej