ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://azon.e-science.pl/zasoby/22973

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/22973

Typ zasobu: książka

Influence of the tailing pond "Żelazny Most" on local climate

Widok

Metadane zasobu

Tytuł Influence of the tailing pond "Żelazny Most" on local climate
Osoby Autorzy: Justyna Zapart
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis Niniejsza monografia zawiera omówienie wyników badań oddziaływania obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych "Żelazny Most" na klimat lokalny.
Przeanalizowano pomiary wilgotności, temperatury powietrza oraz prędkości wiatru zanotowane za pomocą automatycznych stacji meteorologicznych Maws 101 firmy Vaisala, w rejonie składowiska odpadów flotacji miedzi "Żelazny Most" oraz na stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Polkowicach, w latach 2003–2009. Pomiary wykonano na czterech stacjach obserwacyjnych "Tarnówek", "Zapora", "Kalinówka" i "Rudna", różnie zlokalizowanych względem składowiska oraz "Polkowice" przedstawiającej warunki standardowe, pobawione wpływu składowiska.
Do oceny oddziaływania składowiska na klimat lokalny zastosowano metody statystyczne, z których za najistotniejsze uznaje się analizę wartości średnich miesięcznych i godzinowych, przebiegu dobowego, rozkładu częstości, a także analizę różnic oraz testowanie hipotez statystycznych (testy istotności różnic). Ponadto w pracy przedstawiono podstawowe czynniki klimatyczne oraz mechanizmy ich działania.
Analiza serii pomiarowych uzyskanych w trakcie badań wykazała, że klimat obszaru badań kształtuje się pod wpływem różnych fizycznych właściwości podłoża, głównie rodzaju powierzchni czynnej i jej właściwości, różnych powierzchni: gruntu, gleby czy akwenu, zróżnicowania pokrywy roślinnej lub jej braku, co stanowi o zmienności albedo i szorstkości podłoża. Dodatkowym ważnym czynnikiem wpływającym na klimat lokalny jest wysokość położenia nad powierzchnią naturalnego terenu.
Wiatr jest czynnikiem podlegającym największym przekształceniom pod wpływem składowiska. Największe modyfikacje prędkości wiatru obserwowane są na powierzchni "Żelaznego Mostu". Różnice pomiędzy warunkami wietrznymi w punktach obserwacyjnych położonych u podnóża składowiska a warunkami na stacji IMGW "Polkowice" w większości przypadków są również istotne statystycznie. W przebiegu dobowym największy wzrost prędkości wiatru obserwuje się w godzinach południowych, natomiast w przebiegu rocznym wiosną i jesienią w stosunku do stacji bazowej ("Polkowice"). Wzrost prędkości wiatru na powierzchni "Żelaznego Mostu" powoduje wyrównanie kontrastów termicznych i wilgotnościowych. Wilgotność powietrza w rejonie oddziaływania składowiska charakteryzuje się wyraźnym rytmem dobowym i rocznym będącym efektem wpływu czynników globalnych (promieniowanie słoneczne) i lokalnych (bliskość akwenu). Przejawia się to poprzez spadek wilgotności powietrza w ciągu dnia i wzrost wieczorem oraz spadek wiosną i latem, a wzrost jesienią i zimą. Największa różnica w warunkach wilgotnościowych obserwowana jest pomiędzy stacją bazową "Polkowice" a powierzchnią składowiska (stacja
89
"Zapora"), na której dodatkowo stwierdza się przesunięcie dobowych minimów i maksimów. Pomiędzy temperaturą i wilgotnością powietrza widoczna jest wyraźna korelacja. Największe różnice temperatury powietrza pomiędzy stacją "Polkowice" a punktami obserwacyjnymi w strefie oddziaływania składowiska stwierdza się rano (w "Polkowicach" temperatura jest wyższa) oraz wieczorem (w "Polkowicach" temperatura jest niższa). Zależność ta jest szczególnie widoczna w okresie od kwietnia do września. Na powierzchni "Żelaznego Mostu" obserwuje się w całym okresie pomiarowym zmniejszenie amplitudy dobowej.
Uzyskane wyniki badań wskazują na istotny wpływ składowiska odpadów przemysłowych na klimat lokalny. Największe oddziaływanie składowiska przejawia się poprzez wzrost prędkości wiatru. Wyniki badań mogą posłużyć do stworzenia metodyki analiz oddziaływania składowisk odpadów przemysłowych na klimat lokalny. Niniejsze opracowanie daje również wskazówki do planowania sieci monitoringu badawczego. Wykazano, że oddziaływanie tego typu obiektów jest zmienne w różnych miejscach, na jego powierzchni i w dalszym lub bliższym sąsiedztwie. Na wielkość zmian wpływają położenie, topografia oraz przeważające kierunki wiatru. Możliwość oceny wpływu obiektu przemysłowego na klimat lokalny umożliwia zaplanowanie właściwej gospodarki i jego eksploatacji z uwzględnieniem nowych procesów, które mogą zaistnieć pod wpływem zmieniających się warunków klimatycznych oraz organizację różnych form przeciwdziałania niekorzystnym zmianom w środowisku. (Polski)
Uwagi: Zapart, Justyna (1982- );
Słowa kluczowe "Wilgotność powietrza"@pl, ""Żelazny Most""@pl, "klimat lokalny"@pl, "temperatura powietrza"@pl, "prędkość wiatru"@pl, "składowiska odpadów - eksploatacja"@pl, "obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: książka
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk technicznych (2011)
Grupa docelowa: ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Czas wydania: 2012
Liczba stron: 89
Nazwa serii: Monografie
Numeracja: CXLI
ISBN: 978-83-7717-106-6
Język zasobu: Angielski
Identyfikatory: OAI: 19228
Linki zewnętrzne
Licencja CC BY-ND-NC 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Magdalena Kozińska
Data udostępnienia: 29-07-2019
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Justyna Zapart. Influence of the tailing pond "Żelazny Most" on local climate. [książka] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND-NC 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

Psychrometr Assmanna - fotografia poglądowa

Sylwia Marczak, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk fizycznych / fizyka (2011)

Psychrometer-Tafeln für das hunderttheilige Thermometer nach H. Wild's Tafeln

Karl Jelinek, Heinrich Wild, książka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk o Ziemi / geofizyka (2011)

Podstawy termodynamiki - gazy wilgotne

Adam Ruziewicz, materiał dydaktyczny, Politechnika Wrocławska, Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych / inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (2018)

Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu Nr 1. Rolnictwo I

Stanisław Kowaliński, Józef Dzieżyc, Włodzimierz Lidtke, Marian Lityński, Zofia Stankiewicz, Elżbieta Małysowa, Tadeusz Kardasz, czasopismo, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk rolniczych (2011)

WPŁYW TEMPERATURY I OPADÓW NA ROZWÓJ I PLONOWANIE ŁUBINY ŻÓŁTEGO ODMIANY TOPAZ

Andrzej Kotecki, artykuł, rozdział, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Dziedzina nauk rolniczych / rolnictwo i ogrodnictwo (2018)

Zobacz więcej