ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://azon.e-science.pl/zasoby/22839

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/22839

Typ zasobu: książka

Wpływ wybranych substancji biologicznie czynnych na kukurydzę uprawianą w warunkach stresu

Widok

Metadane zasobu

Tytuł Wpływ wybranych substancji biologicznie czynnych na kukurydzę uprawianą w warunkach stresu
Osoby Autorzy: Edward Grzyś
Współtwórcy: Zofia Spiak (Redaktor)
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis Uprawa roślin w warunkach oddziaływania niekorzystnych czynników środowiska zarówno biotycznych, jak i abiotycznych (stres pokarmowy, susza, zasolenie, niska i zbyt wysoka temperatura itp.) wiąże się często ze znacznym obniżeniem uzyskiwanych plonów. Jednym ze sposobów ograniczenia ujemnego wpływu czynników środowiska na rośliny jest stosowanie syntetycznych (egzogennych) substancji w uprawie roślin w celu zwiększenia ich tolerancji na te czynniki. Celem pracy było zbadanie wpływu biostymulatora Asahi SL, 2-aminoetanolu (2-AE) oraz kwasów: salicylowego (SA), acetylosalicylowego (ASA) i 5-aminolewulinowego (ALA) na wzrost kukurydzy uprawianej w warunkach stresu herbicydowego (dikwat), stresu pokarmowego – wywołanego niedoborem azotu u roślin, stresu związanego z niedoborem wody u roślin oraz w warunkach zasolenia. Reakcje roślin na stosowane preparaty określano w doświadczeniach prowadzonych w warunkach laboratoryjnych (stres herbicydowy) metodą kultur hydroponicznych oraz opierając się na doświadczeniach wazonowych prowadzonych w hali wegetacyjnej. Spośród badanych substancji u roślin uprawianych w kulturach hydroponicznych w warunkach stresu herbicydowego najlepsze efekty w ograniczeniu skutków jego fitotoksycznego działania wykazują kwas salicylowy i acetylosalicylowy. Preparaty te zwiększały zawartość chlorofili w liściach siewek kukurydzy oraz ograniczały stopień uszkodzenia błon plazmatycznych i proces peroksydacji lipidów. Niedobór azotu w podłożu, niedostateczne zaopatrzenie roślin w wodę oraz zasolenie ograniczały wzrost roślin, zawartość chlorofili i aktywność NR w liściach oraz plon suchej masy części nadziemnych kukurydzy. Największy efekt w ograniczeniu skutków niedoboru azotu u kukurydzy uprawianej w warunkach doświadczeń wazonowych wywołało zastosowanie aplikacji na rośliny 2-AE. Pod jego wpływem istotnie wzrósł plon suchej masy części nadziemnych roślin. Skutki stresu wywołanego niedoborem wody u roślin w największym stopniu były łagodzone poprzez wykorzystanie biostymulatora Asahi SL, natomiast stresu solnego – poprzez stosowanie biostymulatora Asahi SL i 2-AE. Przy uprawie kukurydzy w warunkach ograniczonego nawożenia azotem (0,5 g N∙wazon-1) nastąpiło zmniejszenie zawartości wapnia, magnezu oraz miedzi i cynku w suchej masie części nadziemnych roślin. Nie wykazano wpływu testowanych preparatów na zmiany w składzie chemicznym roślin. W warunkach niedoboru wody u roślin przy utrzymywaniu wilgotności gleby na poziomie 40% maksymalnej pojemności wodnej zmniejszyła się zawartość fosforu i miedzi w suchej masie części nadziemnych roślin. Badane preparaty nie wykazały wpływu na zmiany w zawartości składników mineralnych w roślinach.
Na skutek stresu solnego w roślinach wystąpiły zmiany w poziomie zawartości badanych makro- i mikroelementów. Zmniejszyła się zawartość potasu, wapnia, magnezu, miedzi i żelaza w suchej masie części nadziemnych roślin. Pod wpływem stosowanych preparatów zwiększyła się szczególnie zawartość potasu, wapnia i magnezu. Wszystkie badane preparaty korzystnie wpłynęły na ograniczenie akumulacji sodu w częściach nadziemnych kukurydzy uprawianej w warunkach zasolenia. (Polski)
Uwagi: Monografia zawiera streszczenie w j. angielskim.
7. Książki i czasopisma Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego
Słowa kluczowe "herbicydy dipirydylowe"@pl, "Kukurydza"@pl, "niedobór azotu"@pl, "Zasolenie"@pl, "Susza"@pl, "biologiczna aktywność"@pl, "stres"@pl, "Odporność roślin"@pl, "biostymulator"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: książka
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk rolniczych / biotechnologia (2011)
Grupa docelowa: ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Czas wydania: 2012
Liczba stron: 101
Nazwa serii: Monografie
Numeracja: CXLV
ISBN: 978-83-7717-085-4
Język zasobu: Polski
Identyfikatory: OAI: 18882
Linki zewnętrzne
Licencja CC BY-ND-NC 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Magdalena Kozińska
Data udostępnienia: 29-11-2018
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Edward Grzyś. Wpływ wybranych substancji biologicznie czynnych na kukurydzę uprawianą w warunkach stresu. [książka] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND-NC 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

Acta Scientiarum Polonorum. Biotechnologia 8 (3) 2009

czasopismo, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk rolniczych / biotechnologia (2011)

Rzeczywiście #1 - Stres

wideo, Politechnika Wrocławska, materiały popularnonaukowe i inne (2011)

Zobacz więcej