ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://azon.e-science.pl/zasoby/19918

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/19918

Typ zasobu: artykuł, rozdział

BADANIA PORÓWNAWCZE NAD POZIOMEM BIOAKUMULACJI NIEKTÓRYCH PIERWIASTKÓW TOKSYCZNYCH W ORGANIZMACH PSZCZÓŁ ROBOTNIC I TRUTNI

Widok

Metadane zasobu

Tytuł BADANIA PORÓWNAWCZE NAD POZIOMEM BIOAKUMULACJI NIEKTÓRYCH PIERWIASTKÓW TOKSYCZNYCH W ORGANIZMACH PSZCZÓŁ ROBOTNIC I TRUTNI
Wariant tytułu: THE COMPARATIVE RESEARCH AT THE BIOACCUMULATION LEVEL OF SOME TRACE ELEMENTS IN BEES WORKERS AND DRONES ORGANISM
Wariant tytułu: Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu Nr 447. Zootechnika XLIX
Osoby Autorzy: Adam Roman
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis Badania terenowe przeprowadzone w roku 2000 w dwóch rejonach: wrocławskim i rejonie Lubszy (woj. opolskie) wykazały, że w pszczołach i trutniach kumulowane są pierwiastki śladowe o właściwościach toksycznych (Ni, Cr, Pb, Cd i Se). Zdecydowanie wyższe stężenie badanych pierwiastków było w materiale biologicznym pochodzącym z rejonu wrocławskiego z wyjątkiem kadmu, którego znacznie więcej wykryto w materiale z rejonu Lubszy. Niezależnie od rejonu pochodzenia prób poziom Ni, Cr, Pb i Cd wyraźnie był wyższy w pszczołach robotnicach niż w trutniach, natomiast w trutniach dominowało wysokie stężenie selenu. Przyczynę tego zjawiska wyjaśniła II część badań, w której na przykładzie Pb wykazano, że zawartość tego metalu w syropie cukrowym świeżym jest znacznie wyższa niż w syropie przerobionym i odłożonym na plastry przez pszczoły. Redukcja zanieczyszczeń w syropie doświadczalnym wynosiła od 28,5 do ponad 50%. Przeprowadzone badania wykazały, że wyższy poziom metali ciężkich w pszczołach robotnicach jest wynikiem wykonywanej przez nie pracy znacznego oczyszczania surowca miodowego w wolu miodnym, a w wyniku niedoskonałego funkcjonowania układu wydalniczego, większa część tych metali odkłada się w tkankach i narządach pszczół.

Artykuł zamieszczony w czasopiśmie pt. "Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu Nr 447. Zootechnika XLIX". Jest to 49. numer czasopisma "Zootechnika"; serii Zeszytów Naukowych Akademii Rolniczej we Wrocławiu, wydawanej w latach 1956-2005. Łącznie ukazały się 53 numery czasopisma. Od 2006 r. czasopismo zmieniło tytuł na Biologia i Hodowla Zwierząt i ukazuje się do dziś. (Polski)
Słowa kluczowe "Pszczoła robotnica"@pl, "Truteń"@pl, "Hodowla pszczół"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: artykuł, rozdział
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk rolniczych / zootechnika (2011)
Grupa docelowa: naukowcy, studenci, przedsiębiorcy, ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Tytuł źródła: Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu Nr 447. Zootechnika XLIX
Numeracja: Nr 447, tom XLIX
Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Akademia Rolnicza we Wrocławiu
Czas wydania: 2002
Od strony: 1
Do strony: 13
Język zasobu: Polski
Zasięg czasowy zasobu: 2002
Zasięg geograficzny zasobu: "Polska"
Licencja CC BY-ND 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Ewa Jaworska
Data udostępnienia: 06-11-2018
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Adam Roman. BADANIA PORÓWNAWCZE NAD POZIOMEM BIOAKUMULACJI NIEKTÓRYCH PIERWIASTKÓW TOKSYCZNYCH W ORGANIZMACH PSZCZÓŁ ROBOTNIC I TRUTNI. [artykuł, rozdział] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

Postępowanie z strutowiałą rodziną pszczelą

Agnieszka Murawska, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Dziedzina nauk rolniczych / zootechnika i rybactwo (2018)

Wygryzające się pszczoły miodne

Agnieszka Murawska, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Dziedzina nauk rolniczych / zootechnika i rybactwo (2018)

SKN Pszczelarzy "Apis" - XVII Dzień Aktywności Studenckiej 2018 r.

Sylwia Marczak, zdjęcie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, materiały popularnonaukowe i inne (2011)

Zobacz więcej