News

Surowce roślinne stosowane w leczeniu chorób przewodu pokarmowego

Napary i nalewki z kwiatu rumianku stosuje się do leczenia biegunek, zaparć, niestrawności, czy wrzodów żołądka. Wyciągi z lukrecji wykazują działanie przeciwzapalne na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Melisa stosowana jest w zaburzeniach trawiennych i nieżytach żołądka, a ziele tymianku jest składnikiem preparatów poprawiających trawienie – prof. Jadwiga Sołoducho i prof. Joanna Cabaj z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej opisały rośliny stosowane w leczeniu chorób przewodu pokarmowego

Praca „Roślinne surowce stosowane w leczeniu chorób przewodu pokarmowego” wydana została przez Politechnikę Wrocławską w 2021 roku i została zdeponowana na platformie AZON.


Prof. Sołoducho i prof. Cabaj podkreślają rolę, jaką rośliny odegrały w rozwoju farmacji. Wskazują, że substancje pochodzenia roślinnego wchodzą w skład wielu leków i niejednokrotnie nie da się ich zastąpić syntetycznymi substytutami. - Współczesna medycyna szeroko wykorzystuje lecznicze właściwości ziół, zarówno bezpośrednio w postaci naparów, jak również w postaci przetworzonej, czyli w środkach farmakologicznych – piszą badaczki. - Zioła potrafią pomóc na wiele dolegliwości nie wywołując niepożądanych skutków. Są z powodzeniem stosowane w terapii wielu schorzeń i dolegliwości układu pokarmowego, nerwowego, a także w schorzeniach dróg żółciowych i wątroby.


Co ważne, przewaga ziół nad środkami syntetycznymi polega na tym, że mogą być stosowane znacznie dłużej i nie doprowadzają do uszkodzeń miąższu wątroby. - Należy pamiętać, że warunki w jakich rośliny rosną, mają wpływ na ich właściwości lecznicze – podkreślają uczone.
Prof. Sołoducho i prof. Cabaj przedstawiły rośliny stosowane w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Podzieliły je według dolegliwości, w leczeniu których są pomocne, czyli:
Zaburzenia motoryki przełyku
Zapalenie żołądka i dwunastnicy
Owrzodzenie żołądka i dwunastnicy
Powszechne zapalenie żołądka
Zioła stosowane wleczeniu zapalnych chorób jelit
Zioła stosowane w leczeniu innych zapalnych stanów jelit
Zioła rozkurczowe
Zioła uspokajające
Wymieniają skład, właściwości i działanie lecznicze takich ziół jak: rumianek, lukrecja, prawoślaz, babka lancetowata, szałwia, kozłek lekarski, korzeń cykorii, nagietek lekarski, mięta pieprzowa, melisa lekarska, kora dębu itp. Praca opatrzona jest rysunkami związków chemicznych zawartych w ziołach.


Ten znakomity materiał dydaktyczny znajdziecie pod linkiem:
https://zasobynauki.pl/zasoby/roslinne-surowce-stosowane-w-leczeniu-chorob-przewodu-pokarmowego,62591/choroby_przewodu_pokarmowego_vii_2021pdf,462009/

Gallery