News

11-11-2017

Konferencja naukowa „AZON platforma informacyjna również dla niepełnosprawnych"

Internetowa platforma informacyjna Atlas Zasobów Otwartej Nauki (AZON) została zaprezentowana w czwartek, 9 listopada 2017 roku podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „AZON platforma informacyjna również dla niepełnosprawnych” w Centrum Historii Zajezdnia Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu.


Na platformie, która powstaje w ramach projektu „Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl” w Centrum Wiedzy i Nauki Technicznej (CWiNT) Politechniki Wrocławskiej, zamieszczone zostaną tysiące materiałów naukowych – książek, czasopism, skryptów i artykułów. A także materiały konferencyjne, filmy, nagrania i modele 3D. Platformę tworzą wspólnie: Politechnika Wrocławska, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.


Atlas Zasobów Otwartej Nauki ma popularyzować wyniki badań i ich szerokie wykorzystanie w nauce, biznesie czy innych dziedzinach życia. Korzystanie ze zbioru jest bezpłatne. – Dostęp do zasobów nauki zwiększa możliwości samodzielnego kształcenia, podnoszenia poziomu wiedzy i kompetencji oraz wyszukiwania i analizowania danych – podkreśla mgr Marzena Kordys, kierownik projektu. – Cyfrowe udostępnienie zasobów otwiera także nieograniczone możliwości ponownego wykorzystania informacji m.in. w innowacyjnych aplikacjach i usługach.


Część zamieszczonych na platformie materiałów dostosowywana jest do potrzeb niepełnosprawnych odbiorców. Do materiałów dodawane są napisy, transkrypcja fonetyczna czy lektor języka migowego. Przystosowywaniem zasobów do potrzeb osób niewidomych czy niesłyszących zajmuje się zespół Laboratorium Tyfloinformatycznego Politechniki Wrocławskiej. – Dążymy do tego, żeby opracowana przez nas wersja była czytelna dla wszystkich. Jeżeli książka jest właściwie opracowana, nie ma problemu z udostępnieniem najbardziej nawet skomplikowanych grafik, wzorów, wykresów – wyjaśnia Marek Tankielun, kierownik Tyflolaboratorium.


W czwartek podczas konferencji partnerzy projektu dyskutowali o modelowych warunkach udostępniania zasobów jednostek naukowych z dostosowaniem ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wskazywali zalety projektu, ale i trudności, jakie napotykają podczas jego realizacji. Konferencja była tłumaczona na język migowy oraz na żywo transmitowana przez Telewizję Politechniki Wrocławskiej Styk.


Platforma Informacyjna AZON jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.